בלייד ראנר \ Blade runner - ביקורת

בלייד ראנר \ Blade runner - ביקורת

לכבוד הסרט החדש רציתי להיזכר למה בלייד ראנר נחשב לקלאסיקה אז צפיתי בו שוב, ונהניתי הרבה יותר מהפעם הראשונה.

בלייד ראנר תקציר העלילה

קארד (הריסון פורד) הוא בלייד ראנר - צייד רפליקנטים. רפליקנט הוא רובוט אשר דומה לאדם ואפשר להבדילו מהאדם רק דרך מבחן שהבלייד ראנרים עושים. דקארד נשלח לחסל ארבעה רפליקנים מדגם חדש ובדרך מתחיל לפקפק בעצמו.

Blade Runner Poster

מה, באמת אהבתי אותו כל כך?

צפיתי בבלייד ראנר לראשונה לפני שנתיים, ולא זכור לי שאהבתי כל כך. הבנתי למה הוא נחשב לקלאסיקה - הויזואליה שלו מדהימה ופורצת דרך, הסאונד והפסקול משגעים, הוא עוסק ברעיונות מרתקים על אודות האנושות ובלה בלה בלה, אבל אני השתעממתי. גם אם הסרט היה שטחי אני חושב שהייתי אוהב אותו - האווירה שלו ממכרת, עיצוב העולם מדהים, כל שוט ושוט מושקע ויפיפה, ועל הפסקול בכלל אין מה לדבר. 

האווירה שהסרט מייצר מאוד מיוחדת. אני מרגיש לפעמים שבמאים מזניחים את הסאונד, וחבל שכך. סאונד הוא אחד הדברים שהכי מכניסים לאווירה. סרטים כמו ״ראש מחק״ או ״אמא!״ עשו את זה בצורה גאונית וגם בלייד ראנר. תמיד יש איזה משהו ברקע - גשם חזק, צלילי דריכות האנשים ברחוב, מכונות עתידניות.. ואני מת על זה. הויזואליה והצילום פשוט מדהימים. מקלוז - אפים על עשן הסיגריה ועד אקסטרים לונג שוטים על בניינים ענקיים, כל שוט כאן יפיפה, חד ובעל עולם משלו.

הסרט הזה מאוווווד פילוסופי. המון דברים לחקור ולדבר עליהם, לפרש ולהסביר אותם, ולא בהכרח לכל אחד תהיה אותה פרשנות. היופי של הסרט הזה הוא שהוא מצליח להיות גם מאוד עמוק ופילוסופי וגם כיפי ועם אווירה שואבת.

אינו נטול בעיות

יש לסרט בעיות קלות כמו המשחק הלא-משהו-בכלל של האריסון פורד, הדיאלוגים שמרגישים לפעמים לא אמינים, והקטעים הפחות מעניינים, אבל סך הכל אני באמת חושב שעשיתי בשכל בצפייה שניה. חוויה קולנועית גדולה מהחיים.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אחים לנשק - Band of Brothers - ביקורת על המיני סדרה אחים לנשק

סרט לסופ"ש: בלתי מנוצח - ביקורת