המורה לפסנתר / The Piano Teacher - ביקורת

המורה לפסנתר / The Piano Teacher - ביקורת

מה חשבתי על המורה לפסנתר? רמז: אני לא אוהב את מיכאל הנקה.

המורה לפסנתר תקציר העלילה

אריקה מלמדת נגינה בפסנתר בקונסרבטוריון שבווינה. אישה בשנות הארבעים המוקדמות לחייה, גרה עדיין עם אימה ומרגישה חנוקה. אריקה בורחת מהשפעת אימה רק בביקוריה הקבועים בבתי הקולנוע לסרטי פורנו ומופעי חשפנות.

איטיות היא שם המשחק

 Image result
המיניות של אריקה היא שילוב של מציצנות חולנית ופגיעה מזוכיסטית בעצמה. יום אחד אחד מתלמידיה מחליט לפתות אותה ומשם העניינים מסתבכים. בניגוד ל״מחבואים״ ול״משחקי שעשוע״, כאן לא השתעממתי. הרגשתי דינמיקה, עניינים, זרימה כלשהי. אל תחשבו לרגע שהסרט הזה זורם; הוא מאוד איטי ומאופק, לוקח את הזמן. רק עד שהתלמיד מחליט לפתות את אריקה עוברת שעה לפחות. מה שטוב כאן זה שהאיטיות לא מורגשת. אתה יכול לחכות שעה עד שיקרה מה שהתקציר הבטיח לך וחיכית לו בקוצר רוח ועדיין לא להשתעמם (בניגוד לסרטים האחרים שציינתי). התפתחות העניינים מעניינת.

CONS
מעבר לכך, אין לי דברים טובים לומר על הסרט.. זה אחד מהסרטים שאתה לא הכי נהנה מהם בזמן הצפייה אך כולל בתוכו המון משמעויות שצריך לדון עליהן לאחר הצפייה. הסגנון של הסרט, כמו שציפיתי, לא היה לטעמי. הפסקול מורכב רק ממנגינות פסנתר שנשמעות בתוך הסרט, השוטים סטטיים וארוכים, והכל מרגיש קר ומנוכר. אני לא אוהב את זה. פסקול טוב הוא אחד הדברים הכי חשובים לי בסרט ולהסתכל על אותה זווית הרבה זמן מעייף אותי. לא אוהב סרטים שאין בהם רגש, אנושיות. ואם אין אותם אז שיהיה לפחות משהו שמכפר על זה, כמו דמויות שאפשר להתחבר אליהן.. אין בסרט כאלה.

אני לא אוהב את מיכאל הנקה. סרטו הראשון שראיתי ״מחבואים״ הוא אחד הסרטים הגרועים ביותר שראיתי. סרט משעמם, פלצני, יומרני שהרגשתי שמנסה לזעזע ונכשל. סרטים כמותו הם בדיוק התיאור של אנשים שאינם מבינים בקולנוע לסרטי ״היפסטרים״. יש סרטים שמתאימים לתיאור הזה, אבל הם סרטים לא פחות ממדהימים. מיכאל הנקה נחשב לאחד הבמאים הטובים ביותר בעולם, אז החלטתי לצפות בגרסה האמריקאית של ״משחקי שעשוע״. גם סרט לא משהו בכלל. אהבתי את החצי הראשון של העלילה, ומשם היא הידרדרה בדיוק לאותו מקום כמו של ״מחבואים״ וזה כשכל הסרט עטוף בבימוי מנוכר שאני אישית לא אוהב. תקראו לי נאיבי, אבל החלטתי לצפות בעוד סרט של הבחור. שמו של הסרט הוא ״המורה לפסנתר״, ואני חייב להגיד שהופתעתי לטובה.

לסיכוםאני לא נוטה לתת ציונים, אבל נגיד אם ״מחבואים״ היה 1/10 ו״משחקי שעשוע״ 5/10 אז הרי ש״המורה לפסנתר״ 7/10. לא שיפור כזה אדיר, אבל אחד כזה שמשאיר תקווה. תקווה שאולי יהיה סרט של מיכאל הנקה שבאמת אוהב.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

סרט לסופ"ש: בלתי מנוצח - ביקורת