ראש מחק / Eraser-head - ביקורת

ראש מחק / Eraser-head - ביקורת

הביקורת שלי על ראש מחק מגיעה אחרי שנים של צפייה ומחשבה על הסרט.
די, הפעם אין כותרות
את ״ראש מחק״ ראיתי בכל חיי שלוש פעמים. הפעם הראשונה הייתה בתחילת דרכי בקולנוע, כשעוד הייתי צעיר שלא יודע מיהי האישיות השנויה במחלוקת ״דיוויד לינץ׳״ (״עשו לינץ׳ על המשפחה שלו?״), והיא לא הייתה מוצלחת. לא הבנתי כלום, השתעממתי, סגרתי אחרי עשרים דקות והלכתי לראות משחקי הכס. הפעם השנייה הייתה מוצלחת בהרבה. קיבלתי את האווירה הכללית של הסרט, לא השתעממתי בכלל וזו הייתה אחת החוויות המיוחדות בחיי. אז ידעתי שעוד אחזור לסרט הזה. ובאמת חזרתי אליו - לפני שבועיים בערך. הייתי צריך קצת זמן כדי לגבש דעה סופית על הסרט, אבל יש לי אותה עכשיו. אני חושב שהסרט הזה מדהים, מסעיר, ביזארי, מטריד ומיוחד במינו.

שמתי לב שחלק מהעלילות של הפרויקטים של דיוויד לינץ׳ לא יכולות להסתכם בשורת תקציר. אם זה בטווין פיקס ״חקירת רצח של נערה פופולרית״, או במלהולנד דרייב ״בחורה שאיבדה את הזיכרון שלה״, ובראש מחק ״הנרי המתגורר בעיר תעשייתית, אפופת עשן וצללים, נאלץ להתחתן עם חברתו ההרה, ומוצא עצמו אב לתינוק מפלצתי״ לפי אתר סרטים. התקציר הזה מטעה. מאוד. כי זה בכלל לא הולך ככה. אני לא רוצה להגיד מה העלילה, רק אומר שיש סצינה מוזרה אחת, עוברים לסצנה אחרת שלא יודעים מה הקשר שלה לסצינה הקודמת וכך הלאה. ואני לגמרי מבין את מי שלא אוהב את זה. אבל אני פשוט מת על הדבר הזה.

שתיתי קצת לפני הסרט וחווית הצפייה שלי הייתה פשוט לא מהעולם הזה. אהבתי כל שנייה בסרט; האווירה קודרת ומטרידה, הדמויות ביזאריות, עיצוב התפאורה מושלם, ובעיקר נהניתי, לא יודע למה בדיוק... אבל מאוד אהבתי. אני מניח שיש איזשהו ״עומק״, איזשהם מסרים שלינץ׳ ניסה להעביר באמצעות הסרט.. צריך להתעמק המון בסרט ולהבין את המסרים האלה. וגם אם אין באמת מסרים וזה סתם בולשיט, לא אכפת לי, כי נהניתי. בקיצור,

אני לא ממליץ ולא לא ממליץ על הסרט הזה כי הוא שונה ואפשר להנות ממנו ואפשר שלא. זהו הסרט הביכורים של דיוויד לינץ׳ ועל זה נאמר ״אימאלה״.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

סרט לסופ"ש: בלתי מנוצח - ביקורת